استان خراسان شمالي كه از اقوام مختلف كرد، ترك، فارس،تركمن، عرب، بلوچ و لر تشكيل شده است هر يك از اقوام در اين روزها غذاهاي سنتي خاصي را براي افطار و سحر طبخ مي‌كنند.

پخت نان محلي "آنه " فتير" قتلمه"آش زرشك يا زرك" و آش "بلكه" از غذاهاي سنتي رايج بر سفره روزه داران استان خراسان شمالي است كه بيشتر در روستاها طبخ و گاها در شهرها به فروش مي‌رسد و سفر شهروندان استان را نيز رنگين مي‌كند.

يكي از ترك زبانان بجنوردي از سنت معمول پخت آش "زرشك" يا "زرك" در بين تركهاي فاميل خود سخن به ميان آورده و در گفت و گو با ايرنا مي‌گويد: اين آش غذاي مورد علاقه‌اي است كه در ماه رمضان طرفداران زيادي در خانواده ما دارد.

"زهرا رضايتي" افزود : آش موسوم به "زرك" نوعي آش قديمي است كه بيشتر در فصول سرد سال طبخ مي‌شود، ولي در ماه رمضان اين نوع آش بر روي ضيافت افطار استقبال‌كننده هاي زيادي دارد.

او اين نوع آش را در بين اقوام عشاير بيشتر شناخته شده دانسته و مي‌گويد : اين نوع آش با استفاده از زرشك كوهي كه در دل طبيعت در تابستان جمع‌آوري مي‌شود پخته مي‌شود.

وي آش "بلكه" را يكي ديگر از غذاهاي خوش طعم و پرطرفدار ماه رمضان در بين بجنورديها ذكر كرد و گفت : در اين آش از برگه‌هاي مستطيل شكل و باريك رشته‌هاي محلي استفاده مي‌شود و به اين منظور به اين آش محلي "بلكه" گفته مي‌شود.

"ليلا سوري" از اهالي شهرستان مانه‌وسملقان نيز مي‌گويد : بيشتر روستاييان اين ديار از يكي دو روز مانده به ماه مبارك تدارك پخت انواع نان محلي، موسوم به نان خانگي، فتير و قتلمه را مي‌دهند.

او مي‌گويد : در دل روستاها و حتي شهرهاي اين منطقه آنچنان شور رمضان و معنويت اين ماه نفوذ كرده است كه زنان قديمي اين خطه هر ساله به عنوان رسم ترجيح مي‌دهند نان سفره افطار را براي تمام اين ‪ ۳۰‬روز ماه مبارك به وسيله پخت نان محلي و در تنورهاي خانگي انجام دهند.

او افزود : اين سنت هنوز هم دربين اهالي اين شهرستان به صورت كمرنگ‌تري نمود دارد و مردم براي تهيه انواع نان محلي سفره افطار همه روزه در صفهاي طولاني پخت و پز نانهاي محلي در اين شهرستان در انتظار مي‌مانند.

وي كه از شور و نشاط از ياد رفته روستاها براي تهيه اقلام ماه رمضان كه هميشه از يك هفته قبل شروع مي‌شد خاطرات شيريني به ياد دارد، مي‌گويد : در چند سال پيش همسايه‌هاي يك محل به صورت مشترك يك روز كامل را براي پخت نان و فتير ماه رمضان صرف مي‌كردند.

يكي از اهالي شهرستان مانه و سملقان از اقليتهاي عرب اين شهرستان مي‌گويد : در چند سال اخير غذاهايي كه براي سفره‌هاي افطار و سحر طبخ مي‌شود بيشتر به سمت طبخ انواع پلو و كباب رفته است.

او مي‌گويد: با اين حال من در اين ماه هنگام پخت غذاي افطار و سحر به اين فكر مي‌كنم كه غذاي سفره‌ام رنگ تجمل نگيرد.

اين زن روستايي افزود: هر گاه نوه‌ها و فرزندانم در افطار ميهمان من باشند حلواي شيره خرما از غذاهاي معمولي است كه در افطار برايشان آماده مي كنم.

يكي از اهالي "شوقان" نيز پخت نان "انه" (‪ (ANE‬را از رسومات اين خطه ذكر كرد و گفت : به اين نوع نان در ساير مناطق خراسان شمالي نان چوزمه گفته مي‌شود.

وي افزود : اين نان با استفاده از خميرآرد گندم و سرخ كردن در روغنهاي نباتي و گياهي كنجد، دانه پنبه درست مي‌شود كه بعد از آماده شدن با پاشيدن شكر بر روي آن خورده مي‌شود.

يك محقق بجنوردي در اين زمينه مي‌گويد : حلوا، آش رشته، حليم، پلو با خورشت قيمه، زولبيا، باميه و خرما از خوراكهاي معمول سفره‌هاي افطار و سحر اين استان است.

"قاسم مهر نيا" به خبرگزاري جمهوري اسلامي اظهار داشت‪ : ۰‬پلوي قابلي، آبگوشت، پخت انواع نان قاق، قتلمه، نان سبزي، فتير شيرين را از ديگر خوراك مرسوم ماه رمضان در خراسان شمالي ذكر كرد.

  كماج و عقيقه دو غذاي معروف محلي شهرستان شيروان است.

http://www.irtourist.ir/Shirvan.aspx

 

نوشته شده توسط یاسری  | لینک ثابت |